Dieta paleo - jedz jak twój przodek i chudnij

Dieta paleo – jedz jak twój przodek i chudnij

Aktulności Artykuł Miesiąca

Wróćmy do korzeni – mówią orędownicy nowego sposobu odżywiania się. Dieta paleo, bo o niej mowa, zyskuje w Polsce coraz szersze grono zwolenników.

Dieta paleo – jedz jak twój przodek i chudnij

Jej opracowanie zawdzięczamy dr Lorena Cordainowi. Jak twierdzi sam autor, dieta ta ma być gwarantem nie tylko szczupłej sylwetki, ale również wzorowego zdrowia i długowieczności.

„Jedzmy tak, jak jedli nasi przodkowie” – w tych słowach można ująć główne założenia odchudzania się w stylu paleo. „Jak nasi przodkowie” – czyli jak? Co takiego jedli nasi krewni, że – pomimo mniejszych możliwości w zakresie zdobywania i przetwórstwa pokarmu – nie mieli problemów z wagą i szeregiem schorzeń znanym ludziom współczesnym. Dieta paleo, nazywana również „dietą jaskiniowców” nie jest opcją dla preferujących posiłki bezmięsne: bogata jest w mięso (głównie chude), ryby oraz owoce morza.

Obok tych pokarmów zaleca się spożywanie owoców oraz warzyw niezawierających skrobi. Zakłada się również całkowitą rezygnację z nabiału oraz produktów zbożowych. Na stole osoby będącej na diecie paleo nie znajdziemy też jedzenia o wysokim stopniu przetworzenia (np. dań gotowych, cukru, białego ryżu). Opinie tych, którzy spróbowali i wytrwali są zachęcające.

Zwolennicy zwracają uwagę na to, że „dieta jaskiniowców” jest jedynie pozornie monotonna (choć w początkowej fazie diety pomocne mogą okazać się jadłospisy udostępniane w Internecie), akcentują również, że odpowiednio zbalansowania dieta paleo gwarantuje dostarczanie organizmowi niezbędnej ilości pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego.

Z uwagi na te zalety, paleo może być potraktowania nie tylko jako sposób odchudzania się, ale także jako inwestycja we własne zdrowie.

Zobacz również Tanie kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *